2
Your Cart
2
Your Cart

All students face struggle, and they should―it is how they learn and grow. The teacher’s job is not to remove struggle, but rather to value and harness it, helping students develop good habits of productive struggle. But what’s missing for many educators is an action plan for how to achieve this, especially when it comes to math. This book guides teachers through six specific actions―including valuing, fostering, building, planning, supporting, and reflecting on struggle―to create a game plan for overcoming obstacles by sharing

·         Actionable steps, activities, and tools for implementation

·         Instructional tasks representative of each grade level

·         Real-world examples showcasing classroom photos and student work

3 reviews for Productive Math Struggle: A 6-Point Action Plan for Fostering Perseverance

There are no reviews yet.

Be the first to review “Productive Math Struggle: A 6-Point Action Plan for Fostering Perseverance”
X

Frequently bought with Elements of Mathematics: A Problem-Centered Approach to History and Foundations (Undergraduate Texts in Mathematics)


The Story of Proof: Logic and the History of Mathematics Original price was: $39.99.Current price is: $19.99.
View more
Calculus: An Intuitive and Physical Approach Original price was: $29.99.Current price is: $19.99.
View more
Quadrivium: The Four Classical Liberal Arts of Number, Geometry, Music, & Cosmology Original price was: $29.99.Current price is: $14.99.
View more
Secrets of Mental Math: The Mathemagician's Guide to Lightning Calculation and Amazing Math Tricks Original price was: $29.99.Current price is: $14.99.
View more
Geometry Essentials For Dummies Original price was: $29.99.Current price is: $19.99.
View more
Calculus: Early Transcendentals Original price was: $79.99.Current price is: $19.99.
View more
CRC Standard Mathematical Tables and Formulas Original price was: $99.99.Current price is: $19.99.
View more
The Calculus Lifesaver: All the Tools you Need to Excel at Calculus Original price was: $19.99.Current price is: $14.99.
View more