1
Your Cart
1
Your Cart

This engaging review guide and workbook is the ideal tool for sharpening your Algebra I skills!

This review guide and workbook will help you strengthen your Algebra I knowledge, and it will enable you to develop new math skills to excel in your high school classwork and on standardized tests. Clear and concise explanations will walk you step by step through each essential math concept. 500 practical review questions, in turn, provide extensive opportunities for you to practice your new skills. If you are looking for material based on national or state standards, this book is your ideal study tool!

Features:

• Aligned to national standards, including the Common Core State Standards, as well as the standards of non-Common Core states and Canada
• Designed to help you excel in the classroom and on standardized tests
• Concise, clear explanations offer step-by-step instruction so you can easily grasp key concepts
• You will learn how to apply Algebra I to practical situations
• 500 review questions provide extensive opportunities for you to practice what you’ve learned

18 reviews for McGraw-Hill Education Algebra I Review and Workbook

There are no reviews yet.

Be the first to review “McGraw-Hill Education Algebra I Review and Workbook”
X

New item(s) have been added to your cart.

Quantity: 1
Total $19.99

Frequently bought with Machine Learning Engineering


Build a Large Language Model (From Scratch) Original price was: $49.99.Current price is: $19.99.
View more
View more
View more
The Art of Computer Programming, Volumes 1-4A Original price was: $119.99.Current price is: $29.99.
View more
Practical Statistics for Data Scientists: 50+ Essential Concepts Using R and Python Original price was: $49.99.Current price is: $19.99.
View more
Fluent Python: Clear, Concise, and Effective Programming Original price was: $49.99.Current price is: $19.99.
View more
Machine Learning Guide for Oil and Gas Using Python: A Step-by-Step Breakdown with Data, Algorithms, Codes, and Applications Original price was: $119.99.Current price is: $19.99.
View more
View more
Cart